Choroby digitálnej doby
S novou dobou a modernými technológiami postupne vznikajú aj technologické názvy chorôb. Hoci tieto choroby, kedysi vznikali z ťažkej fyzickej či športovej činnosti, dnes preťažujeme telo pri počítačoch či telefónoch. Tenisový lakeť známy pri častom športovaní nahradil lakeť počítačový. A karpálny tunel nesie moderný názov myšitída. Pokračovať môžeme SMSkovým krkom, smartfónovým palcom či gameboy chrbát. Väčšinou tieto ochorenia postihujú ľudí pracujúcich v kanceláriách s počitačovou myškou, pri práci s tabletom či telefónom.
Deti a moderné technológie
Tablety a smartfóny sa v poslednej dobe stali bežnou súčasťou života detí, no moderné technológie okrem zábavy prinášajú so sebou dlhý rad zdravotných ochorení. Dnes môžeme vidieť skoro v každom 4 kočáriku malé deti pozerajúce do telefónu, a skoro každé 7 ročné dieťa má už svoj vlastný telefón. Chvalabohu, že u nás ešte fungujú rôzne krúžky, kde sa deti zabavia aj bez telefónov, ale zoberte si také zahraničné krajiny, kde krúžky sú finančné náročné, deti majú jedinú zábavu pri televízii či pri počítači. U nás tiež nájdeme veľa detí, ktoré sa ničomu nevenujú a pre chvíľu na telefóne vedia spraviť poriadny cirkus.
A potom tu máme deti obézne, potrebujúce okuliare, chodiace čaptavo a s bolesťami chrbta už od malého veku.
Vidíme to častokrát aj u nás vo FITCLINIC, keď už prídu rodičia s deťmi na rehabilitáciu ako ťažko sa deťom hýbe, treba ich prehovárať, poprípade podplácať aby cvičili.
Preto ideálna doba detí na prvom stupni ZŠ je 30min pri počítači denne, u 16 ročných je ideál 1 – 1,5 hodiny denne. Vyžeňte svoje deti von hrať sa s kamarátmi, pretože skončia s väčšími problémami ako vy v dospelosti.
Prejavy digitálnej choroby
Myšitída – známa ako karpálny tunel, je ochorenie, pri ktorom v oblasti zápästia dochádza k útlaku nervu svalov dlane. Dochádza k nemu tak, že vám začnú opúchať preťažené šľachy, ktoré prechádzajú cez karpálny tunel (malá štrbina v zápästí). Tým sa vytvára tlak na mediálny nerv, ktorý tadiaľto tiež prechádza. Jeho úlohou je prenos vzruchov z mozgu do prstov ruky. To má za následok, že mozog nevie komunikovať s prstami a vy neviete hýbať prstami, alebo aj celou rukou. K útlaku môže dôjsť aj pri dlhodobej práci na klávesnici bez uvoľnenia a dlhodobej práci s myškou, kedy sa ruka opiera o podložku práve v mieste nervu. Aby ste sa vyhli myšitíde snažte sa každú hodinu aspoň pár minutiek venovať pretiahnutiu svalov zápästia, ramien a krčných svalov.
Mobilový lakeť – alebo aj tenisový lakeť, vzniká taktiež pri dlhodobej práci na klávesnici či dlhom telefonovaní, kde používame šlachy, ktoré ohýbajú prsty. Pri nadmernom preťažovaní úponov predlaktia dochádza k zlému prekrveniu. Tým pádom nedochádza k adekvátnej regenerácií. Následne sa telo bráni zápalovou reakciou a bolestivým syndrómom.
Tabletové rameno – je ochorenie spojené s prehnaným používaním tabletov a smartfónov. Špecifická bolesť je spôsobená tým, ako sa krčíme nad tabletom alebo veľkým smartfónom. Výsledkom je napätie a preťaženie ramenných svalov a krčnej chrbtice, ktoré sa prejavia bolesťami hlavy, rúk, predlaktia, krčnej chrbtice. Postihuje ľudí už aj okolo dvadsať rokov a tým, že tablety dávame už aj maličkým deťom, postihuje čoraz mladšie ročníky. Preto by sme mali byť dôsledný v tom, že by nemali tráviť na týchto zariadeniach viac ako hodinu denne. Dospelým pomôže dbať na pozíciu, v akej tablet držia. Aby sme nepreťažovali ramená a ruky, je dôležité si ich oprieť o telo alebo stôl. Radšej než dole sa snažte pozerať pred seba.
Syndróm SMSkového krku – je pojem používaný k popisu bolesti krku a možného poškodenia v dôsledku dlhotrvajúceho neustáleho sklánania hlavy k mobilom či tabletom. Každodenné sklánanie hlavy k telefónu vedie k tomu, že krčné svaly namáhame až 5x viac. Ľudská hlava váži cca 5kg, pri sklánaní hlavy k mobilu v uhle 60° a pri zemskej príťažlivosti sa zvýši tlak hlavy na krčné svaly na viac ako 25kilogramov. Týmto trpia naše ramenné aj krčné svaly a častokrát nám to spôsobuje zablokovanie, bolesť v krku a bolesti hlavy.
Dôležité je precvičovať svoje telo počas dňa, rozhýbať sa, meniť polohy a po dni strávenom v práci si dopriať normálny pohyb a nie sa presunúť do sediacej polohy.
Gameboy chrbát – táto diagnóza postihuje najmä deti. Deti sedia v škole a aj tam často nesprávne, doma znova sedia pred počítačom a neskôr pozerajú televíziu. Poprípade si sadnú na koberec, chrbát ohnú do céčka, hlavu naklonia dopredu a nohy pokrčia pod seba či bokom, alebo skrížia do tureckého sedu. V takejto skrútenej pozícii vydržia sedieť i hodinu, dve. Práve tieto pozície im ochabujú svalstvo trupu a potom trpia deti bolesťami chrbta. Aby sme sa vyhli neskorším rehabilitáciam, treba deti viesť k cvičeniu a učiť ich sedieť na stoličke pri stole. To je správna fyziologická poloha pre ľudské telo.
Na záver Vám len poradíme, že nie je potrebné deti do cvičenia nútiť, treba začať od seba pretože deti vidia a reagujú na to čo robia ich rodičia. A nie je lepšie strávený čas ako si zacvičiť spolu celá rodina :).