Chôdza – liek pre telo aj dušu
Iba ťažko by sme hľadali pohyb prirodzenejší pre človeka než je chôdza
Chôdza je jedna z vecí, ktoré nás oddeľujú od ostatných cicavcov a v zásade platí, že fungujeme aby sme chodili a chodíme aby sme fungovali.
Čomu všetkému chôdza pomáha? V skratke- skoro všetkému☺.
- je dobrá pre srdce, pľúca a krvný obeh
- pomáha znížiť telesnú váhu
- zvyšuje a formuje svalový tonus dolnej časti tela
- zvyšuje pevnosť kostí dolnej časti tela
- zlepšuje náladu, pomáha vyrovnávať sa s depresiou a úzkosťou.
Pri správnej chôdzi posilňujeme samozrejme celé dolné končatiny fyziologicky a komplexne bez väčšieho rizika preťaženia či spôsobenia zranenia. Každý krok by mal sprevádzať aj kývavý pohyb panvy. Jedná sa o malý 3D pohyb podobný ležatej osmičke, voči ktorému sa zase pohybuje hrudník v opačnom zmysle. Vďaka tomuto „zošrobovaniu“ získava trup stabilitu, dochádza k napriameniu chrbtice a aktivácii stredu tela. Medzi stavcami dochádza k striedaniu zmieneného napriamenia s nárazmi nôh, k pumpovaniu podobnému masáži platničiek, ich vyživeniu a regenerácii. Správna chôdza má neskutočne priaznivý vplyv i na svalstvo lopatiek, ramien, šije. Rada našich fyzioterapeutov : hlava pri je chôdzi vzpriamená, brada rovno a dívajte sa pred seba. Ramená majú byť uvoľnené a spustené, hruď vypnite. Stiahnite zadok, vyrovnajte chrbát a pažami rytmicky pohojdávajte v tempe chôdze.
Odrážajte sa špičkou chodidla. Najskôr dajte na zem pätu, až potom sa prehupnite na špičku. Nerobte príliš dlhé kroky! A nezabúdajte na správne dýchanie – zhlboka a v rytme chôdze. Tak sa lepšie okysličí váš organizmus.
Chôdza má taktiež pozitívny vplyv na mechanické vlastnosti ciev, ktoré priamo ovplyvňujú krvný tlak. Pohybová aktivita tiež zvyšuje hladinu HDL-takzvaného dobrého cholesterolu, ktorý chráni cievy pred aterosklerózou. Srdce si pri chôdzi postupne zvyká na pohybovú záťaž, znižuje svoju pulzovú frekvenciu, a menej sa počas dňa namáha. Prekrvenie celého tela pomáha pri odplavovaní odpadových látok z našich tkanív, čím dochádza k detoxikácii. U diabetikov môže rýchla chôdza dokonca znižovať množstvo užívaného inzulínu.
CHUDNUTIE je ďalší a často vyhľadávaný dôsledok chôdze. Keďže chôdza udržiava naše telo pod tzv. anaerobným prahom záťaže, je ideálna pre spaľovanie kalórií. Dôležitá je tiež samotná dĺžka chôdze-pri akejkoľvek fyzickej záťaži siaha naše telo primárne po zásobách cukru a až následne využíva tukové bunky. Dlhšia prechádzka teda poskytuje telu dostatok priestoru, aby sme sa začali zbavovať prebytočných kíl. Už po 1,6 km chôdze viete spáliť do 100 kalórií.
Ako správne využiť chôdzu ?
Odporúča sa denne 10 000 krokov ale určite je dobrá akákoľvek dĺžka chôdze, hlavné je aby ste každý deň prešli viac ako predchádzajúci deň.
Je pravda, že taká chôdza po nerovnomernom povrchu zvyšuje riziko zranení, a to najmä vyvrtnutie alebo natiahnutie členka s takýmito prípadmi máme u nás vo FITCLINIC mnohé skúsenosti. Preto je nesmierne dôležité mať na sebe stabilnú a pevnú obuv. Zvoľte si radšej pevné, kožené topánky s vysokým pokrytím k členku. Pravidelná chôdza ovplyvňuje aj naše duševné zdravie, zabraňuje predčasnej demencií a pohyb na čerstvom vzduchu zvyšuje hladinu endorfínov a tým znižuje stres.
Nezabúdajte že „pohyb je energia“- máte dnes už našliapaných svojich desaťtisíc krokov? 🙂